"Sen jest balsamem dla duszy"

William Shakespeare

SEN-MED Specjalistyczna Praktyka Lekarska

Do czego służy sen?

Od 5 lat w Japonii działa Międzynarodowy Instytut Integracyjnej Medycyny Snu skupiający naukowców z całego świata, którzy chcą znaleźć odpowiedź na pytanie: do czego służy sen. Dokładne korzyści płynące ze snu wciąż pozostają zagadką. Nadal nie wiemy, dlaczego wszystkie żyjące na ziemi istoty regularnie zapadają w sen narażając się na atak drapieżników i rezygnując w tym czasie z innych ważnych zachowań, takich jak gromadzenie pokarmu.

Do tej pory naukowcy postawili kilka hipotez. Jedni uważają, że sen daje możliwość zresetowania mózgu po całym dniu nauki. Inni uważają, że sen umożliwia oczyszczenie mózgu z toksyn, które nagromadziły się w nim w czasie czuwania. Jeszcze inni sądzą, że funkcją snu jest konsolidacja śladów pamięciowych powstałych za dnia.

Tylko dlaczego nawet meduzy śpią chociaż nie mają mózgu? I dlaczego zwierzęta znacznie różnią się zapotrzebowaniem na sen? Dziko żyjące słonie afrykańskie śpią tylko 2 godz. na dobę i to nawet nie w jednym kawałku a w kilku fragmentach. Z kolei leniwce potrzebują aż 16 godz. snu na dobę. Największymi śpiochami okazały się nietoperze, jeden z gatunków sypia aż 19 godz. na dobę. Ogólna zasada jest taka, że większe zwierzęta śpią krócej niż mniejsze, ale np. wieloryb jest większy niż słoń a śpi 9 godz. Tymczasem delfiny śpią tylko jedną półkulą mózgu, podczas gdy druga półkula czuwa. Każda półkula naprzemiennie generuje przynajmniej 4 godz. snu na dobę.

Jeśli sen jest potrzebny do zresetowania, oczyszczenia mózgu z toksyn lub konsolidacji pamięci, to jak radzą sobie słonie, które mają ogromny mózg i słyną z dobrej pamięci? Wszak śpią tylko 2 godz. na dobę.

Wiemy, że sen jest nieodzowny, chociaż naraża zwierzęta na niebezpieczeństwo. Jest uniwersalny i mimo, że jest tak zwyczajny, to wciąż pozostaje tajemnicą.

 

Dr n. med. Ewa Walacik-Ufnal

 

źródło: https://www.theatlantic.com/…/the-mystery-of-sleep-…/549473/

10 stycznia 2018

Kontakt

 

Telefon: 606 44 31 41

 

email: gabinetsenmed@gmail.com

 

 

Nr konta

 

41 1140 2004 0000 3302 4781 3138

 

 

 

 

 

Godziny przyjęć 

 

Środa

15:00 - 20:00

 

Czwartek

16:00 - 18:00

Adres

 

00-002 Warszawa

 

ul. Świętokrzyska 20 lok. 7