"Sen jest balsamem dla duszy"

William Shakespeare

SEN-MED Specjalistyczna Praktyka Lekarska

Sen a ADHD

Zarówno dzieci jak i dorośli z ADHD bardzo często skarżą się na problemy ze snem. Szacuje się, że ponad połowa osób z tym rozpoznaniem cierpi na współwystępujące zaburzenie snu. Najczęściej jest to bezsenność lub zespół opóźnionej fazy snu. Ten ostatni polega na późnym zasypianiu i późnym budzeniu się rano. Jeżeli dana osoba położy się do łóżka wcześniej, to i tak nie może zasnąć. Przyczyną tego stanu jest opóźniony rytm wydzielania melatoniny. Pacjenci z ADHD są z natury bardzo aktywni i trudno im się wyciszyć przed snem. Taka podwyższona aktywność w połączeniu z używaniem urządzeń ekranowych wieczorem (laptopy, smartfony, telewizory) opóźnia wydzielanie endogennej melatoniny, co powoduje brak senności i przesuwanie pory zasypiania. Jeśli dziecko musi wstawać rano o stałej porze, aby zdążyć do szkoły, a dorosły do pracy, to powstaje niedobór snu, który z kolei nasila objawy ADHD. I tak koło się zamyka.

Jak sobie z tym radzić?

Przede wszystkim należy przestrzegać zasad higieny snu i zadbać o stałe pory wstawania. Ważne jest ograniczenie kofeiny do 1 kawy dziennie przed południem. Nie należy pić napojów energetyzujących, ponieważ zawierają one duże ilości kofeiny. Przed snem warto zadbać o wyciszenie się i unikać urządzeń ekranowych. U osób z opóźnioną fazą snu bardzo ważna jest fototerapia. Warto jak najwcześniej wystawić się na działanie jasnego światła słonecznego np. pójść na krótki spacer. To zsynchronizuje rytm okołodobowy i zapobiegnie jego opóźnieniu kolejnego wieczoru. Jeśli te wskazówki nie pomogą, można pomyśleć o leczeniu melatoniną.

Melatonina jest skuteczna w leczeniu zaburzeń rytmu snu i czuwania pod warunkiem, że wiemy, o której godzinie ją przyjmować. Jeśli przyjmiemy ją zbyt późno, to możemy jeszcze bardziej opóźnić rytm snu oraz spowodować senność w ciągu dnia.

W celu indywidualnego wyznaczenia godziny przyjmowania melatoniny warto wypełnić dzienniczek snu przez 1 tydzień (najlepiej przez 2 tygodnie).

 

Dr n. med. Ewa Walacik-Ufnal

30 października 2018

Kontakt

 

Telefon: 606 44 31 41

 

email: gabinetsenmed@gmail.com

 

 

Nr konta

 

41 1140 2004 0000 3302 4781 3138

 

 

 

 

 

Godziny przyjęć 

 

Środa

15:00 - 20:00

 

Czwartek

16:00 - 18:00

Adres

 

00-002 Warszawa

 

ul. Świętokrzyska 20 lok. 7